O 10 nowych solarisów IV generacji wzbogaci się flota PKM Tychy jeszcze w tym roku. We wtorek 25 kwietnia br. tyskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej podpisało umowę z firmą SOLARIS BUS & COACH sp. z o.o. na dostawę 10 autobusów klasy MAXI zasilanych olejem napędowym.

Nowe autobusy będą wyposażone w klimatyzację przestrzeni pasażerskiej i kabiny kierowcy, system liczenia pasażerów, monitoring, system informacji pasażerskiej, okna przesuwne i wywietrzniki dachowe do naturalnej wentylacji oraz gniazdka z ładowarkami USB dla pasażerów z podwójnym portem umiejscowione pod każdym podwójnym siedzeniem.

- Podpisanie umowy zostało poprzedzone długim dialogiem technicznym. Przedmiotem zamówienia jest dostawa 10 autobusów o długości 12 m, mieszczących min. 80 pasażerów, z czego 26 na miejscach siedzących. Pojazdy z silnikiem o mocy od 220 kW spełniają normę Euro 6. Wyposażenie obejmuje monitoring, porty USB do ładowania urządzeń mobilnych, tablice informacyjne LED i LCD, system automatycznych zapowiedzi głosowych, kasowniki – mówi Rafał Zajas, Dyrektor Sprzedaży Regionu Południowego z SOLARIS BUS & COACH sp. z o.o

- Co istotne i warto podkreślić to to, że te autobusy są zasilane olejem napędowy. Spełniają one jednak najwyższe standardy, jeśli chodzi o emisję spalin. Te pół kroku wstecz musieliśmy wykonać z powodu utrzymującej się bardzo wysokiej ceny gazu. Dziś za gaz płacimy trzykrotnie więcej - w stosunku do tego, co płaciliśmy jeszcze dwa lata temu. Nasza flota będzie zdywersyfikowana na różne źródła napędu - olej napędowy, a w przyszłości wodór i autobusy elektryczne - mówi Miłosz Stec prezes PKM Tychy sp. z o.o.

- W dzisiejszych czasach, gdy ceny ropy i gazu często się zmieniają, taka intensyfikacja jeśli chodzi o tabor jest korzystna dla firmy. Nie ma ryzyka, że to wpłynie np. na pogorszenia jakości powietrza w mieście, chociażby z tego powodu, że te autobusy będą jeździły na dłuższych, metropolitalnych trasach, na pewno poprawi się za to stabilność i sytuacja finansowa spółki - mówi Andrzej Dziuba, Prezydent Tychów.

Producent zobowiązał się dostarczyć pojazdy do 30 listopada 2023 roku, jednocześnie nowe pojazdy zostaną objęte gwarancją producenta na okres 24 miesięcy bez limitu przebiegu.

Wartość umowy to 16 359 000 zł. Zakup zostanie sfinansowany ze środków własnych Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Tychach.