Z dniem 1 stycznia 2019 r, znikają dotychczasowi organizatorzy komunikacji miejskiej w regionie czyli KZK GOP, MZK Tychy i MZKP Tarnowskie Góry. Tym samym organizatorem komunikacji miejskiej na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii będzie Zarząd Transportu Metropolitalnego.

Jest to kolejny po biletach i porządkowaniu numerów linii etap łączenia i integracji komunikacji w metropolii.

Z Nowym Rokiem nie ma natomiast istotnych zmian w rozkładach jazdy czy numerach linii, barwy autobusów przewoźników również póki co pozostają bez zmian.

Zmiany są za to w biletach. Tu obowiązywać będą nowe wzory. A także istotna będzie zmiana w taryfie biletów okresowych (7-, 30- lub 90-dniowy). Będą dostępne jedynie bilety ważne od wskazanej przez pasażera daty. Oznacza to, że już w momencie zakupu pasażer będzie decydować, od kiedy ma zacząć obowiązywać jego bilet. Do tej pory w sprzedaży były również bilety ważne od pierwszego skasowania – aby je aktywować konieczne było dwukrotne przyłożenie karty do czytnika, co czasami sprawiało podróżnym problem. Jeśli ktoś zapomniał tego zrobić, podróżował bez ważnego biletu.

Nowością jest również nowa witryna internetowa ZTM, która zastąpi dotychczasowe MZK Tychy i KZK GOP. Na nowej stronie pod adresem www.metropoliaztm.pl pasażerowie znajdą wszystkie niezbędne informacje, m.in. aktualne rozkłady jazdy dla wszystkich linii ZTM, w tym wyszukiwarkę połączeń.