Prezydent Tychów podpisał zarządzenie umożliwiające bezpłatne podróże dzieciom mieszkającym na obszarze 17 gmin należących do tyskiego porozumienia dotyczącego wspólnej komunikacji miejskiej.

Z darmowych przejazdów będą mogły skorzystać dzieci uprawnione do otrzymywania zasiłku rodzinnego na podstawie decyzji wydanej przez MOPS - w samych Tychach to ok. 2500 tysiąca dzieci.

Zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Miasta Tychy od 1 września br. z bezpłatnych przejazdów komunikacją zbiorową MZK Tychy mogą skorzystać dzieci i młodzież ucząca się do 21 roku życia (a w przypadku osób o ustalonym stopniu niepełnosprawności do 24 roku życia), uprawniona do otrzymywania zasiłku rodzinnego.

- Zasiłek przysługuje rodzinom wychowującym dzieci, w których dochód na osobę nie przekracza kwoty 674 złotych miesięcznie. Dochód obliczany jest na podstawie PIT, za rok poprzedzający złożenie wniosku o zasiłek rodzinny. Aktualnie świadczeniem tym objętych jest około 2500 dzieci z naszego miasta - mówi Marianna Feith – dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tychach.

Podstawą do korzystania z bezpłatnych przejazdów jest zaświadczenie wydane przez MOPS w Tychach potwierdzające uprawnienia dziecka do zasiłku rodzinnego.

- Aby uzyskać zaświadczenie należy złożyć wniosek, który jest do pobrania od 5 czerwca w Dziale Świadczeń Rodzinnych mieszczącym się na ul. Barona 30 lub ze strony internetowej: mops.tychy.pl w zakładce świadczenia rodzinne / wzory wniosków i załączników do pobrania / wniosek o wydanie zaświadczenia. Wniosek o wydanie zaświadczenia może być przekazany również elektronicznie za pomocą e-PUAP lub portalem emp@tia – wyjaśnia dyrektor Feith.

Po złożeniu wniosku, zaświadczenie zostanie wydane do 3 dni roboczych. Można je odebrać osobiście lub przez wskazanego we wniosku pełnoletniego członka rodziny. Zaświadczenia są wydawane imiennie na każde uprawnione do bezpłatnych przejazdów dziecko.

- By ułatwić otrzymanie zaświadczenia, w następnym okresie zasiłkowym 2017/2018 (obecny kończy się 30 października) wniosek o świadczenie rodzinne uzupełniony zostanie o wniosek o wydanie zaświadczenia, które wraz z decyzją przyznającą świadczenie przekazany zostanie zainteresowanym za pośrednictwem poczty – dodaje dyrektor MOPS.

W skład międzygminnego porozumienia o organizacji transportu publicznego oprócz Tychów wchodzą: Bojszowy, Ornontowice, Mikołów, Orzesze, Łaziska Górne, Wyry, Lędziny, Kobiór, Imielin, Bieruń, Chełm Śląski, Pszczyna, Miedźna, Mysłowice oraz gmina i miasto Oświęcim.

- Darmowe przejazdy będą obowiązywały jednak tylko w gminie, w której się mieszka. Jeśli np. ktoś mieszka w Lędzinach, a uczy się w Tychach to będzie mógł kupić bilet tzw. „dopłatę” w wysokości 13,50 zł i wtedy może bez przeszkód poruszać się komunikacją miejską po każdej z 17 gmina porozumienia – mówi Andrzej Ochman – dyrektor Miejskiego Zarządu Komunikacji w Tychach.

Bilety będą ważne tak długo, jak długo dana osoba posiada uprawnienia do zasiłku, a więc także w dni weekendowe, ferie czy wakacje.

 

Źródło: UM Tychy