W dniach 9-10 czerwca w Tychach odbyła się dwudniowa konferencja pt. „Metan jako paliwowe multi-źródło w transporcie i gospodarce komunalnej. Energetyczne wykorzystanie osadów ściekowych”. Wydarzenie organizowane wspólnie przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. z siedzibą w Tychach oraz Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. z siedzibą w Tychach zgromadziło przedstawicieli instytucji oraz podmiotów gospodarczych zarówno sektora publicznego, jak i prywatnego.

 

Konferencja pokazała Tychy jako miasto nowoczesne, gdzie teorię zamienia się w praktykę. W Tychach  biogaz oraz gaz ziemny nie jest już tylko przedmiotem testów. Obie spółki bowiem od lat wykorzystują ten rodzaj paliwa w codziennej działalności. Dostrzegają to również mieszkańcy Tychów, którzy autobusami zasilanymi gazem ziemnym mogą podróżować od 2006r. Obecnie PKM posiada 75 autobusów zasilanych gazem ziemnym CNG, a do 2024r będzie ich 120.  Autobusy zasilane sprężonym gazem ziemnym wykonują 60% pracy przewozowej spółki. Gaz ziemny stanowi doskonałą alternatywę dla oleju napędowego. Inne nowoczesne i ekologiczne źródła energii na dzień dzisiejszy nie zapewniają wystarczających możliwości dziennego przebiegu. Autobus miejski powinien przejechać dziennie około 300-400 km bez konieczności tankowania czego większość napędów alternatywnych w chwili obecnej nie gwarantuje. Wyjątek stanowi napęd hybrydowy, który to jednakże wykorzystuje najczęściej olej napędowy. Polityka Prezesa PKM to działalność w trosce o pasażera i na rzecz ekologii dlatego już dziś wszystkie autobusy spełniają normy emisji spalin Euro i są niskopodłogowe.

PKM w konsekwencji wyboru gazu, jako paliwa stanowiącego najbardziej optymalny wybór z punktu widzenia ekologicznego i ekonomicznego stoi przed dużą inwestycją jaką jest przebudowa zajezdni autobusowej oraz budowa dwóch nowoczesnych stacji: mobilnej CNG oraz z gazem płynnym LNG.

 

RCGW to kolejny przykład spółki wpisującej się swoją realną działalnością w nowoczesną proekologiczną politykę miasta Tychy. W zarządzanej przez RCGW oczyszczalni ścieków w Urbanowicach w ostatnich latach nastąpiła prawdziwa techniczna rewolucja. Zmodernizowany i unowocześniony zakład oczyszczający ścieki komunalne, stał się zarazem przedsiębiorstwem produkującym energię elektryczną i ciepło. Co więcej, tyska oczyszczalnia to obecnie także liczący się ośrodek badawczy w dziedzinie wykorzystania odpadów do produkcji biogazu, a w przyszłości biometanu.

 

Produkowany w oczyszczani biogaz wykorzystywany jest na razie do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej na potrzeby samej oczyszczalni, a od przyszłego roku w Wodnym Parku Tychy. Potencjalnie jednak przy odpowiedniej ilości ścieków będzie można wytwarzać biometan na potrzeby na przykład komunikacji miejskiej w Tychach. Oczyszczanie biogazu z dwutlenku węgla oraz podniesienie procentowej ilości metanu do 90 proc. powoduje, że gaz ten będzie można sprężyć i wykorzystywać jako CNG do napędzania autobusów.

Konferencja pierwszego dnia rozpoczęła się od wystąpień prezesów, którzy zaprezentowali zarządzane przez siebie spółki miejskie pokazując swoją wizję oraz realne działania i osiągnięcia.

Duże zainteresowanie wzbudziło wystąpienie Józefa Neterowicza radcy ambasady Szwecji, który mówił o produkcji biogazu i biometanu w utylizacyjnych biogazowniach na przykładzie szwedzkim.

W ramach konferencji odbyły się dwa panele dyskusyjne jeden dotyczący wykorzystania paliw metanowych w transporcie miejskim, a drugi realizacji projektu badawczego OMEGA. Poziom merytoryczny obydwu paneli stał na bardzo wysokim poziomie zapewniając pole do dyskusji oraz wymiany doświadczeń.  

Z kolei drugiego dnia konferencji uczestnicy odwiedzili zajezdnię autobusową PKM (instalacja CNG), Oczyszczalnię Ścieków Tychy–Urbanowice oraz Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.

Podczas wykładów, wystąpień i dyskusji wiele razy padło stwierdzenie, iż Tychy konsekwentnie budują inteligentne miasto.

  

Termin ten określa miasto, które potrafi wykorzystać technologie informacyjne i komunikacyjne, by zwiększyć wydajność infrastruktury miejskiej, charakteryzuje się zrównoważonym rozwojem wszystkich dziedzin życia, inwestuje w kapitał ludzki oraz mądrze gospodaruje zasobami naturalnymi.

 

Partnerami konferencji byli:

PGNiG

PIXEL

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju