Autosan to kolejna marka, która pojawi się we flocie PKM Tychy. W środę 7 sierpnia br. tyskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej podpisało umowę z firmą Autosan na dostawę 20 autobusów klasy MAXI zasilanych gazem CNG. Po realizacji tego zamówienia wszystkie autobusy w Tychach będą zasilane gazem ziemnym.

 

 

Nowe autobusy będą wyposażone w klimatyzację przestrzeni pasażerskiej i kabiny kierowcy, system liczenia pasażerów, monitoring, system informacji pasażerskiej, okna przesuwne i wywietrzniki dachowe do naturalnej wentylacji oraz gniazdka USB dla pasażerów.

- Autobusy będą oczywiście niskopodłogowe i zasilane silnikami gazowymi na gaz CNG, które spełniają normę Euro 6. Dodatkowo autobusy będą przystosowane do tankowania biogazem. Dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa będą to kolejne autobusy we flocie PKM Tychy wyposażone w system detekcji i gaszenia pożaru w komorze silnika oraz Wi-Fi mówił Miłosz Stec prezes PKM Tychy sp. z o.o.

Producent od podpisania umowy będzie miał 12 miesięcy na dostawę autobusów do Tychów.

- Autobusy AUTOSAN poznało wiele pokoleń Polaków. Przez całe dekady woziły ich do pracy, szkoły, na wczasy i na urlopy. Kluczowe wartości, którymi kieruje się marka to doświadczenie, dynamika, solidność i ekonomia. Tychy z pewnością będą zadowolone z tego zakupu, postaramy się dostarczyć je w jak najkrótszym czasie  - zapewniał Eugeniusz Szymonik – Prezes Zarządu Autosan sp. z o.o.

 

Wartość umowy to ponad 24 miliony złotych. Zakup autobusów współfinansowany jest ze środków unijnych w ramach dużego projektu pn. „Zakup nowoczesnego taboru autobusowego z napędem ekologicznym na potrzeby rozwoju transportu publicznego w podregionie tyskim”.

 

- Ta umowa kończy pewien etap – mówił Andrzej Dziuba – prezydent Tychów i dodaje:

- Kilkanaście lat temu postawiliśmy na ekologiczne rozwiązania m.in. w transporcie publicznym. Po realizacji tego zamówienia tyska zajezdnia będzie jedyną w Polsce, która będzie miała 100% autobusów zasilanych gazem ziemnym CNG czyli paliwem alternatywnym do oleju napędowego. Gaz ziemny to rozwiązanie ekonomiczne i przede wszystkim ekologiczne. Eksploatacja nie jest o wiele droższa, a pozytywny wpływ wprowadzenia takiego rozwiązania na środowisko jest nie do przecenienia.

Galeria