W sobotę podczas Święta Miasta Tychy Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Tychach oficjalnie zaprezentowało mieszkańcom 10 nowych gazowych midibusów Iveco Urby CNG.

Od poniedziałku 1 lipca 2019r mikrobusy kursują już po liniach ZTM. Prezentacja taboru to finał największego w kraju i jednego z największych w Europie zamówienia na dostawę mikrobusów dla komunikacji miejskiej, zasilanych sprężonym gazem ziemnym.

Po zakupie nowych mikrobusów PKM Tychy dysponuje jedną z największych flot mikrobusowych w Polsce. Zakupione pojazdy marki MMI typu IVECO 72C URBY przeznaczone są do świadczenia usług przewozowych w ramach komunikacji miejskiej na rzecz mieszkańców Miasta Tychy oraz gmin członków Porozumienia Tyskiego.  

 

Charakteryzują się innowacyjnymi, ekologicznymi rozwiązaniami oraz wyposażeniem ułatwiającym podróż pasażerom. Pojazdy wyposażone są w rampę dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim oraz pasażerów podróżujących z wózkiem do przewozu dzieci. Łączna pojemność każdego z mikrobusów to 32 miejsca. Oprócz tego wyposażone są w klimatyzację, przyciemniane szyby, dwa gniazda USB do ładowania urządzeń mobilnych oraz router WiFi. Wszystkie busiki spełniają najwyższą normę emisji spalin EURO VI.

Cena zakupu wszystkich pojazdów wyniosła 6.300.000 zł netto (7.749.000 zł brutto).  

 

Zakup mikrobusów współfinansowany jest ze środków unijnych w ramach dużego projektu pn. „Zakup nowoczesnego taboru autobusowego z napędem ekologicznym na potrzeby rozwoju transportu publicznego w podregionie tyskim”.