Wszystkim Paniom z okazji Dnia Kobiet składamy najlepsze życzenia!

Dużo zdrowia, wytrwałości, wszelkiej pomyślności, spełnienia marzeń i wiele radości z każdego dnia. Niech pasja, pomysły i inspiracja w pracy towarzyszą Wam nie tylko od święta. 

Chcielibyśmy także dodać, że Pań nie brakuje także w PKM Tychy, ponieważ poza wykonywaniem prac w biurze, to również kobiety codziennie zasiadają za kierownicą autobusu. 

Zachęcamy do zapoznania się z krótkim wywiadem powstałym z okazji dzisiejszego święta 
 

 

Kobieta za kierownicą

Coraz więcej kobiet wykonuje zawody, które jeszcze kilkanaście, a nawet kilka lat temu były wykonywane wyłącznie przez mężczyzn. Zmiany te widać także w przedsiębiorstwach komunikacji miejskiej. W tyskim PKM w ciągu 10 lat liczba kobiet wśród kierowców wzrosła pięciokrotnie.

 

Od zawsze chciałam być kierowcą autobusu, ale wydawało mi się to poza zasięgiem – mówi Joanna Grunik – kierowca autobusu w PKM Tychy. Postanowiła jednak spełnić swoje marzenie, zdała prawo jazdy i od 5 lat podróżuje z pasażerami jako kierowca autobusu w PKM Tychy.


- Oczywiście nie każdy dzień w pracy jest różowy, ale ta praca mi się bardzo podoba. Wymaga nie tylko skupienia i umiejętności jazdy, ale przede wszystkim odpowiedzialności. Poza zajezdnią wszystko jest w naszych rękach. Prowadzę autobus, odpowiadam za ludzi, za punktualny przyjazd i odjazd z przystanków. Lubię to, że żaden dzień nie jest taki sam, wraz ze zmianą linii, pogody, zmienia się ruch na drodze, zdarzenia, pasażerowie, każdego dnia obserwujemy, jak miasto budzi się do życia i zasypia. Pytani przez nas pasażerowie bardzo pozytywnie reagują na panie za kierownicą. Podczas jazdy z nimi czują się pewnie, a poza tym, wiadomo, że kobiety łagodzą obyczaje.

Łamiemy stereotyp, że zawód kierowcy jest typowo męski – mówi Łukasz Torbus - wiceprezes PKM Tychy.


- Z naszych doświadczeń wynika, że kobiety są równie dobrymi kierowcami co panowie. Cieszę się, że nasza firma jest atrakcyjnym pracodawcą także dla kobiet. Bardzo cenimy ich umiejętności i kompetencje. Dlatego zapraszamy wszystkie panie, które nie mają pracy albo chcą zmienić obecnie wykonywaną, by dołączyły do naszego zespołu.