W poniedziałek 12 października 2020r Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Tychach odebrało nagrodę za zajęcie drugiego miejsca w rankingu przeprowadzonym przez redakcję Strefy Gospodarki – Dziennik Gazeta Prawna. Tychy w rankingu od lat wyprzedza tylko Warszawa, ale dzięki nieustającemu rozwoju komunikacji miejskiej w naszym mieście, trzeci rok z rzędu trzymamy drugą pozycję, która jest awansem o jedną pozycję w stosunku do roku 2017.

Doroczny ranking szczegółowo ocenia przedsiębiorstwa biorąc pod uwagę aspekty techniczne, finansowe, związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi jak również udział przedsiębiorstw w życiu lokalnej społeczności.

PKM Tychy to firma z ponad 60-letnią tradycją, dysponująca nowoczesnymi, ekonomicznymi, bezpiecznymi, ergonomicznymi i przyjaznymi dla środowiska naturalnego autobusami, spełniającymi wymagania najbardziej restrykcyjnych norm emisji spalin. Tyski PKM może ponadto poszczycić się jednymi z najlepszych wskaźników techniczno-eksploatacyjnych taboru autobusowego w skali całego kraju, a także ugruntowaną pozycją wśród czołowych przewoźników w Polsce.

Dodatkowo dzięki środkom unijnym obecnie dobiega końca kompleksowa modernizacja zajezdni autobusowej, która kosztuje blisko 60 mln zł. W ramach inwestycji przebudowana jest wewnętrzna sieć sanitarna, deszczowa i wodociągowa, warsztat i myjnie, stworzone są nowe stanowiska tankowania gazu ziemnego CNG, a jednocześnie estetykę zakładu poprawia modernizacja infrastruktury technicznej oraz parkingowo-drogowej.

Po przebudowie na tyskiej zajezdni znajdą się 24 stanowiska postoju umożliwiające równoczesne tankowanie 48 autobusów zasilanych sprężonym gazem ziemnym CNG. Kierunek paliw alternatywnych do oleju napędowego jest bardzo ważny w kontekście walki samorządów - także Tychów - ze smogiem. Autobus zasilany gazem CNG emituje o 70 proc. mniej zanieczyszczeń niż nowe autobusy z silnikami diesla. – "To bardzo istotna różnica dla środowiska naturalnego i zdrowia nas wszystkich. Co więcej, nowe autobusy nie tylko ograniczają emisję spalin, ale także hałasu”.  – mówi Miłosz Stec Prezes Zarządu PKM Sp. z o.o. w Tychach.

 

PKM Tychy to również przedsiębiorstwo społecznie odpowiedzialne, firma  kładzie duży nacisk na umacnianie swojego wizerunku jako spółki, dla której ochrona środowiska naturalnego jest równie ważnym elementem strategii rozwoju, jak jakość świadczonych usług komunikacyjnych oraz bezpieczeństwo pracowników i przewożonych pasażerów.

W każdym dniu roboczym PKM obsługuje 55 linii regularnych na zlecenie Zarządu Transportu Metropolitalnego, które w skali roku przewożą ok 12 mln. pasażerów nie tylko z Tychów, ale całego południa Metropolii – mówi  Michał Kasperczyk  rzecznik prasowy PKM Tychy.

 

Całościowy obraz Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Tychach sprawia, że jest to firma wielokrotnie nagradzana otrzymując m.in. tytuł Tyskiego Lidera Przedsiębiorczości oraz nagrodę główną Hermes Biznesu, za wysokiej jakości usługi transportu miejskiego oparte o ekologiczne rozwiązania. Spółka zajmuje ponadto czołowe lokaty w Ogólnopolskim Rankingu Przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej, organizowanym corocznie przez redakcję „Strefy Gospodarki”, ogólnopolskiego dodatku do „Dziennika Gazety Prawnej”. Od 4 lat PKM Tychy zajmuje podium wśród przedsiębiorstw komunikacji miejskiej w Polsce.

 

Jak dodaje Prezes PKM Tychy Miłosz Stec - Utrzymanie drugiej lokaty w Ogólnopolskim Rankingu PKM to przede wszystkim zasługa pracowników, którzy mimo trudnych warunków przebudowy zajezdni dbają o zapewnienie usługi przewozowej na najwyższym poziomie. Nasze sukcesy nie były by też możliwe bez właściciela, czyli Gminy Tychy, która od lat zapewnia nam warunki do rozwoju w kierunku transportu niskoemisyjnego. Mam nadzieję, że nasze obecne działania wpłyną na wzrost liczby podróży środkami transportu publicznego, kosztem samochodów prywatnych.

 

Galeria