W sobotę 25 lipca 2020r miało miejsce symboliczne przekazanie kluczy do 23 nowych autobusów MAN, które zasiliły tabor Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej Tychy. Z tej okazji nowe pojazdy zaprezentowano w Parku Miejskim Solidarności na placu pod „Żyrafą”.

 

Klucze z rąk Małgorzaty Durda (dyrektor sprzedaży MAN) oraz Zdzisława Piekorza (sales manager MAN) odebrał prezes PKM Miłosz Stec.

– Zakup autobusów to kolejny etap współfinansowany ze środków unijnych. Całość obejmuje kompleksową przebudowę zajezdni, która już trwa, zakup 61 pojazdów komunikacji miejskiej oraz 2 pojazdów serwisowych i będzie kosztowała według szacunków ponad 160 milionów złotych. Dodatkowo zakup zwiększa ilość autobusów w naszym mieście przystosowanych do przewozu rowerów, na co czekają mieszkańcy, a wybór paliwa CNG do napędu wpisuje się w europejską politykę ekologiczną. Bardzo się cieszę, że jest z nami Przewodniczący Rady Nadzorczej PKM Tychy Piotr Wojaczek. Jest związany ze spółka od początki jej istnienia i wspólnie z kolejnymi zarządami skierował politykę spółki w stronę, której dzisiejszy odbiór jest zwieńczeniem – przypomniał Miłosz Stec prezes PKM Tychy.

Zakup autobusów typu „mega” zasilanych gazem ziemnym (CNG) jest częścią planu PKM, który zakłada do 2024 roku wyeliminowanie z floty pojazdów z silnikami zasilanymi olejem napędowym. Zakup wpisuje się w politykę Tychów jako miasta ekologicznego. MAN Lion`s City G CNG to pojazdy w pełni klimatyzowane, przystosowane do przewozu rowerów, wyposażone w gniazdka USB, bramki do liczenia pasażerów, pełny monitoring wewnętrzny i zewnętrzny oraz dostęp do internetu poprzez Wi-Fi. Wartość umowy opiewa na kwotę 39 197 664,58 zł brutto.

Pojazdy wyposażone w silniki zasilane sprężonym gazem zmiennym emitują także niższe poziomy hałasu od tych zasilanych olejem napędowym. Jednocześnie pasażerowie będą mieli zapewniony najwyższy komfort podróży. Zanim autobusy wyjechały w pokazowy objazd ulicami miasta zostały poświęcone przez ks. prałata Zenona Ryznera proboszcza parafii s. Krzysztofa.

– Po zrealizowaniu naszego planu tyska zajezdnia będzie jedyną w Polsce, która będzie miała niemal w 100% autobusy zasilane gazem ziemnym CNG, czyli paliwem alternatywnym do oleju napędowego. Tym samym Tychy umocnią swoją pozycję lidera pod względem zastosowania paliw alternatywnych w transporcie publicznym – mówi Michał Kasperczyk, rzecznik prasowy PKM Tychy.