Przejazd DK 86 na odcinku od Tychów do Katowic i od autostrady A4 do Giszowca będzie niemożliwy do odwołania. Nieoficjalnie, naprawa uszkodzonego wiaduktu może potrwać trzy miesiące.

W sobotnie popołudnie po ulewnych deszczach na wiadukcie nad linią kolejową na ul. Pszczyńskiej (pierwszy wiadukt za węzłem Murckowskim), pojawił się uskok. To efekt osunięcia się ziemi.

W niedzielę późnym wieczorem zakończyło się posiedzenie sztabu kryzysowego, zwołanego przez władze Katowic w związku z zamknięciem wiaduktu w ciągu drogi DK 86 na wysokości Giszowca (ul. Pszczyńska).

Mieszkańcy Giszowca oraz przejeżdżający tą trasą przyzwyczaili się już do korków za sprawą wielkiej przebudowy związanej z budową węzła drogowego łączącego DK-86 (ul. Pszczyńska) z DK-81 (ul. 73 Pułku Piechoty). W związku z tym na Giszowcu od wielu miesięcy tworzą się korki bowiem przejeżdża tą trasą dziennie ok 55 000 pojazdów. Teraz ta droga została zamknięta w obu kierunkach, a ruch został poprowadzony objazdami.

Zamknięcie DK86 oznacza duże utrudnienia w kursowaniu autobusów komunikacji publicznej. Dotyczy to linii 1, 4, 14, 672, 672N, 673 i 920, które pojadą objazdami przez Nikiszowiec, co wpłynie na opóźnienia w stosunku do rozkładu jazdy, stąd podróż należy planować z wyprzedzeniem i śledzić komunikaty na stronie organizatora komunikacji ZTM.

– linia nr 1 w kierunku Katowic: Kolonia Zuzanna;
– linia nr 1 w kierunku Tychów: Porcelanowa, Kolonia Zuzanna;
– linia nr 4 w kierunku Katowic: Kolonia Zuzanna;
– linia nr 4 w kierunku Tychów: Porcelanowa, Kolonia Zuzanna;
– linia nr 14 w kierunku Katowic: Kolonia Zuzanna;
– linia nr 14 w kierunku Tychów: Porcelanowa, Kolonia Zuzanna;
– linia nr 672 w kierunku Wesołej: Porcelanowa, Kolonia Zuzanna;
– linia nr 672 w kierunku Dworca PKP: Kolonia Zuzanna;
– linia nr 673 w kierunku Osiedla Tysiąclecia: Kolonia Zuzanna;
– linia nr 673 w kierunku Murcek: Porcelanowa, Kolonia Zuzanna;
– linia nr 920 w obydwu kierunkach: Zawodzie Waleriana, Porcelanowa, Kolonia Zuzanna.

Ze względu na zmienione trasy przejazdu autobusy pomijają następujące przystanki:

 

Autobus linii nr 672N pomija następujące przystanki:
– w kierunku Murcek: Kolonia Zuzanny, Giszowiec Kolista Stacja Paliw
– w kierunku Katowic: Kolonia Zuzanna.

 

W związku z zaistniałą sytuacją jest szansa na zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów Kolei Śląskich na trasie Tychy-Katowice.