W sobotę 18 stycznia 2020r na Placu Baczyńskiego w Tychach mimo środka zimy można było zobaczyć „bociany”. Są to nowe nabytki Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Tychach marki Autosan. Tyski przewoźnik wzbogacił się o 20 nowych niskopodłogowych pojazdów, które zaprezentował mieszkańcom w formie labiryntu przed Andromedą.

 

Na miejscu odbyło się również uroczyste przekazanie symbolicznego klucza do nowych pojazdów przez Pana Eugeniusza Szymonika – Prezesa Zarządu Autosan sp. z o.o. na ręce Pana Łukasza Torbusa v-ce Prezesa PKM Tychy sp. z o.o. oraz poświęcenie nowych autobusów. Dla dzieci czekały kolorowanki, labirynt i konkursy z nagrodami oraz gadżety od PKM Tychy i Autosana.

 

Nowe autobusy już od poniedziałku pojawią się na liniach ZTM obsługiwanych przez PKM Tychy. Są to autobusy klasy MAXI marki AUTOSAN zasilane gazem ziemnym (CNG). Pojazdy są niskopodłogowe i spełniają normę emisji spalin Euro 6. Każdy autobus przystosowany jest do tankowania biogazem. Dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa są to kolejne autobusy we flocie PKM Tychy wyposażone w system detekcji i gaszenia pożaru w komorze silnika oraz porty USB i Wi-Fi na pokładzie.

 

Wartość umowy to ponad 24 miliony złotych. Zakup autobusów współfinansowany jest ze środków unijnych w ramach dużego projektu pn. „Zakup nowoczesnego taboru autobusowego z napędem ekologicznym na potrzeby rozwoju transportu publicznego w podregionie tyskim”. Wartość projektu to ponad 160 mln zł  Obejmuje m.in. nie tylko wymianę taboru PKM Tychy, ale i modernizację zajezdni.

 

A Bocian jest symbolem Sanockiej Fabryki Autobusów AUTOSAN, zaprojektowany przez jej pracownika, słynnego polskiego artystę malarza Zdzisława Beksińskiego zawierał symbol bocianiego skrzydła. Kolejne logotypy, z aktualnym włącznie, symbolizują bociana w locie.